W pudle -Samochód Pancerny Kubuś - 1/72 - Mirage Hobby

Model: Improwizowany samochód pancerny Kubuś

Skala: 1:72
Producent: Mirage Hobby 7240001
Tworzywo: model wtryskowy,
Malowanie: Polska, sierpień 1944r.


Niedługo po ukazaniu się repliki najbardziej znanego powstańczego pojazdu w skali 1/35, warszawski producent zapowiedział, iż niebawem na rynek trafi kolejna miniatura Kubusia, tym razem w sakli 1/72. Tak też się stało, w lutym 2015r. nowy produkt Mirage Hobby trafił do sklepów.
Przyjrzyjmy się mu zatem bliżej. Model zapakowano w niewielkie ale efektowne pudełko z przyjemnym dla oka box Artem, w środku zaś torebkę elementami, instrukcję i kalkomanię (przyczepioną zszywką do instrukcji).

 

Zestaw składa się z 38 elementów zgrupowanych w jednej ramce, którą z kolei podzielono na trzy części, żeby wszystkie mieściły się w pudełku. Tworzywo z jakiego wykonano części jest ciemnoszare, takie samo jak w przypadku jego większego brata. Podobny jest także poziom wykonania części, czyli całkiem dobry. Zacząłem się natomiast zastanawiać czy miałem rację pisząc, że spawy w modelu w skali 1/35 wymagają poprawy. W małym Kubusiu na pewno nie będę ich poprawiać, bo wyglądałoby to kuriozalnie, natomiast w przypadku 35-tki sprawa jest otwarta. Spotkałem się z opiniami, że na pewno trzeba je poprawiać, ale są tez tacy, którzy twierdzą, że spawy te są poprawne. Ta ostatnia opinia pochodzi od ludzi zajmujących się również rekonstrukcją historyczną i obcującą z prawdziwymi pojazdami. Kwestia zatem jest otwarta, decyzję podejmę po analizie zdjęć. Może uda mi się obejrzeć prawdziwy pojazd.

Zasadnicza różnica natomiast pomiędzy oboma zastawami jest taka, że mały Kubuś nie posiada wnętrza i jeżeli chcemy mieć w swej miniaturze przedział załogi oraz silnik, musimy wykonać go we własnym zakresie. Górne pokrywy włazów wykonano natomiast jako oddzielne elementy, co stanowi ułatwienie w przypadku takiej właśnie waloryzacji. Pokrywy silnika musimy natomiast porozcinać samodzielnie.

Koła wykonano jako jednolite odlewy – felgi razem z oponami, ale na bardzo dobrym poziomie. Również drobne detale takie jak uzbrojenie, resory czy wszelkiego rodzaju uchwyty czy pokrywy prezentują dobry poziom, może tylko końcówka lufy w przypadku rkm-u DP wymaga poprawki, ale poza tym replika nie wymaga większych ingerencji ze strony modelarza.

 

W instrukcji (ładnie wydrukowanej na papierze kredowym) znajdziemy bardzo obszerny opis historii Kubusia, rysunki montażowe oraz kolorowy schemat malowania. Siłą rzeczy, poza rysunkami montażowymi stanowią one kopię tego co znajdujemy w instrukcji Kubusia w skali 1/35 Tabelę kolorów opracowano na podstawie palety Vallejo. Dysponujemy także schematem rozmieszczenia przestrzelin. Schematy montażu opracowane zostały czytelnie, dzięki czemu poszczególne etapy budowy nie powinny sprawić problemu. Zawierają również konkretne uwagi ułatwiające klejenie. Dołączona do zestawu kalkomania zawiera dwa warianty oznaczeń.
Pojawienie się kolejnej wtryskowej repliki Kubusia, to dobra wiadomość dla modelarzy. Do zakupu zachęca również atrakcyjna cena nie przekraczająca 30 złotych. Zestaw uniwersalny i dla modelarzy początkujących jak i zaawansowanych. Powinien również stać się kluczowym elementem nie jednej dioramy.

Dziękujemy dystrybutorowi, firmie MIRAGE HOBBY za udostępnienie zestawów do recenzji.

Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd