Reanult FT-17 - 1/35 - Meng

Model: Reanult FT-17
Skala: 1:35
Producent: Meng
Tworzywo: model wtryskowy plus elementy fototrawione
Malowanie: Francja I WŚ, Francja 1940, Finlandia 1940, Niemcy 1944

Trafił do mnie Renault FT-17 w skali 1:35 wyprodukowany przez firmę MENG. Model docelowo powinien trafić do Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu na sezon muzealny 2015 – myślę, że powinienem zdążyć, bo pobieżne spojrzenie na zawartość pudełka nie powoduje modelarskiego bólu głowy. Estetyczne opakowanie z ciekawym boxartem zawiera 10 ramek z jasnobrązowego tworzywa (w tym dwie podwójne), woreczek z pojedynczymi ogniwkami gąsienic, małą blaszkę fototrawioną, metalowe elementy do budowy zawieszenia (sprężyny i pręty) oraz arkusz kalkomanii. Nie należy też zapomnieć o doskonałej instrukcji, wydanej w formie książeczki. Jej jakość jest bardzo dobra, rysunki montażowe czytelne i jasno pokazujące sposób montażu części (a w tym modelu jest to ważne). Schematy malowania, których w sumie jest cztery – Francja I WŚ, Francja – maj 1940, Finlandia 1940 i Niemcy – 1944, są kolorowe. Można jednak mieć tu zastrzeżenie bo są pokazane tylko sylwetki boczne z jednej strony pojazdu.

Należy tu zaznaczyć, że model ten prezentuje wersję z okrągłą wieżą odlewaną – czyli miłośnicy polskich pojazdów mogą wykonać replikę czołgu, który trafił ostatnimi czasy do Polski z Afganistanu i po remoncie mogliśmy go podziwiać wraz z Leopardami 2A5 na defiladzie 15 sierpnia 2014. Dużym plusem modelu jest wnętrze. Producent zadbał o szczegółowe detale, które po otworzeniu włazu mechanika kierowcy, włazu w wieżyczce, czy klap nad silnikiem, będą na pewno doskonale eksponowane i zwiększą atrakcyjność tej repliki. Jakość elementów plastikowych nie budzi zastrzeżeń, plastik też jest dobrej jakości, nie powinien stwarzać problemów w obróbce i montażu. Jedynie na wewnętrznych ścianach kadłuba napotkałem na ślady po wypychaczach – jednak są one tak umieszczone, że nie będzie problemów z ich usunięciem. Bardzo dobrze prezentują ogniwka gąsienic. Wykonane zostały jako pojedyncze elementy z czarnego plastiku i są praktycznie gotowe do montażu. Pewną ciekawostką jest fakt, że do zestawu dołączony jest francuski CKM Hotchkiss M1914 na podstawie trójnożnej, który może posłużyć do zrobienia minidioramy.

Podsumowując – choć model nie należy do tanich (cena oscyluje w granicach 220 zł) to jest jednak modelem ciekawym i wartym polecenia. Bogate wnętrze i dobra jakość wykonania plus możliwość wykonania repliki czołgu o niebanalnej sylwetce na pewno zrekompensują poniesiony wydatek. Ja osobiście polecam.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Sokołowski

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

Our website is protected by DMC Firewall!