Modele żywiczne z oferty TankModels

 

 
W ramach II Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego dzięki uprzejmości firmy TankModels z Warszawy do puli nagród trafiły dwa żywiczne modele czołgów wykonane w podziałce 1/72. Zanim trafiły jednak w ręce nagrodzonych, „zapuściliśmy żurawia” do wnętrza niewielkich kartonowych pudełek, z czystej modelarskiej ciekawości z jednej strony, zaś z drugiej, żeby przedstawić oba modele bo naprawdę wato przyjrzeć się im bliżej.
 
M 15/42 Carro Armato
 
Pierwszy z nich to model włoskiego czołgu z okresu II Wojny Światowej M 15/42 Carro Armato wykonany przez niemieckiego producenta Modell Trans Modelbau, którego dystrybutorem na Polskę jest firma TankModels. Zestaw nie przekracza pięćdziesięciu elementów, co nie oznacza, że nie jest on szczegółowy i dopracowany, wręcz przeciwnie. Poszczególne detale opracowano z dużą dbałością i dokładnością. Na uwagę zasługuje tu pięknie odwzorowana faktura poszczególnych elementów. Co ciekawe układ jezdny czołgu to dwa odlewy odwzorowujące koła, wózki i gąsienice, te ostanie z charakterystycznymi ugięciami. Takie rozwiązanie widziałem tylko raz, w dość leciwym modelu Leoparda II z Hasegawy również zresztą w skali 1/72. Tam wyglądało to nieźle ale nie zachwycało, w przypadku Carro Armato, prezentuje się bez zarzutu. Oryginalnie rozwiązano kwestię instrukcji montażu. Jest to ulotka zawierająca kilka kolorowych zdjęć sklejonego, niepomalowanego modelu. Wymaga to dosyć dokładnego przestudiowania zdjęć przed rozpoczęciem klejenia. Schemat malowania to ilustracja barwna na pudełku. Model nie zawiera kalkomanii.
 
 
Sd. Kfz. 161 Pz IV
 
Drugi z przekazanych nam modeli to miniatura niemieckiego czołgu Sd. Kfz. 161 Pz IV w wariancie eksperymentalnym z napędem hydrodynamicznym. Jest to już z kolei autorski produkt firmy TankModels. Model ten został wykonany w sposób klasyczny, jeżeli chodzi o układ jezdny, czyli wszystkie podzespoły wykonano osobno, zaś gąsienice w formie pasków, które musimy odpowiednio ukształtować na zmontowanym uprzednio układzie jezdnym. Zwraca uwagę bardzo wysoka jakość żywicznych odlewów, żadnych niedolewek, czy pęcherzyków powietrza. Z uwagi na sposób wykonania układu jezdnego ilość części w tym zestawie jest większa i oscyluje w granicach setki. Ponadto do dyspozycji mamy metalową lufę firmy RB z pięknie wytoczonym hamulcem. Instrukcja montażu to czytelnie opracowana ulotka, zaś przy malowaniu musimy posiłkować się zdjęciem sklejonego i pomalowanego modelu, który widnieje na wieczku pudełka.
 
Reasumując oba zastawy powinny być bardzo interesującą propozycją dla modelarzy pancernych budujących swe repliki w skali 1/72. Są bardzo dobrze wykonane, a ich sklejenie nie powinno stanowić problemu modelarzom nawet średnio zaawansowanym przy pracy z żywicą. Dzięki nim możemy wzbogacić kolekcję o modele nietuzinkowych i oryginalnych pojazdów. Serdecznie dzie\ękujemy.
 
Marcin "Marwaw" Wawrzynkowski

Partnerzy

   
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!