Ił-14 Bigmodel 1:144

Ił -14 PLL LOT skala: 1:144 Bigmodel Nr kat: 1440043

Kleje:
- Tamiya Extra Thin, cyjanoakrylowe,
Farby:
- Bilmodel Makers,
Chemia modelarska:
- Płyn do zmiękczania kalkomanii Micro SET/SOL,
 
Polska firma Bigmodel konsekwentnie wypuszcza nowe zestawy modeli samolotów pasażerskich w skali 1:144. Na wiosnę 2019 w jej ofercie pojawiły się modele tłokowych samolotów pasażerskich Ił-14. Między innymi model samolotu w barwach PLL Lot. Recenzję tego zestawu można przeczytać w artykule "W pudle - pasażerska flota z Bigmodelu - 1/144", a w tym miejscu przedstawię swoje wrażenia z budowy modelu.
 
Model jest przepakiem produktu Eastern Express, do którego Bigmodel dołączył spory arkusz kalkomanii. W związku z tym modelarza na pewno czeka sporo pracy przy obróbce bryły modelu. Trzeba więc uzbroić się cierpliwość, szpachlówkę, pilniki i papier ścierny, a następnie przystąpić do pracy. Po wykonaniu kadłuba i przyklejeniu skrzydeł odtworzyłem zaszpachlowane linie podziałowe oraz wykonałem drobne detale (anteny), które nie są uwzględniane w zestawie. Są to dość charakterystyczne elementy - podkadłubowy (przed przednią golenią) maszt z anteną V, który wykonałem z wyciąganych pręcików oraz anteny mieczowe na górze kadłuba. Tu półproduktem był arkusz cienkiego polistyrenu. Inną możliwością jest zakupienie zestawu z elementami fototrawionymi.
 
Po tych czynnościach przyszedł czas na malowanie. Po położeniu podkładu górę kadłuba pomalowałem białą farbą firmy Bilmodel Makers. Jest ona rewelacyjna, bardzo dobrze kryje i jest idealnie biała. Po zamaskowaniu pozostało pomalować resztę modelu farbą srebrną (też Bilmodel Makers). Następny etap polegał na nałożeniu błyszczącego lakieru bezbarwnego, na który zostały nałożone kalkomanie i ostateczna warstwa lakieru. Ze względu na specyfikę modelu (samolot pasażerski) ta warstwa była również warstwą błyszczącą. Ostatni etap prac to montaż śmigieł, podwozia.
 
Model choć nie jest modelem łatwym w ostatecznym rozrachunku bardzo mnie cieszy. Jest to klasyczny tłokowy "pasażer", którego nie zobaczymy już na naszym niebie. Pozostaje więc oglądać jego miniatury!
 
Tekst i zdjęcia:
Wojciech Sokołowski
 
 

Partnerzy

             
                 
                 

 

Kluby modelarskie

 

 

 

 
                 
                 
                 

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd